U organizaciji Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija i Udruge studenata sociologije Anomija, na Fakultetu hrvatskih studija jučer je održan “3. SocMeet-up: Naši alumni u HR-u”, posvećen ulozi sociologa u upravljanju ljudskim potencijalima (HR). Panelisti su bili Irena Radoslav i Jan Pospihalj iz vodeće IT tvrtke Infobip te prof. dr. sc. Renato Matić s Fakulteta hrvatskih studija.
Motivacija za HR
Panel je započeo raspravom o motivaciji panelista za bavljenje HR-om. Jan Pospihalj otkrio je kako je interes za HR razvio tijekom studija sociologije, osobito kroz kolegije vezane za ljudske resurse što ga je navelo na istraživanje ovog raznolikog i dinamičnog područja. Irena Radoslav objasnila je kako je spojila znanja iz sociologije i komunikologije u svom radu s talentima, dok je prof. dr. sc. Matić naglasio važnost uključivanja sociologa u HR, istaknuvši da sociolozi najbolje razumiju ljudske resurse i potencijale.
Uloga sociologa u HR-u
Panelisti su predstavili svoje uloge unutar HR-a i približili studentima svakodnevne izazove u ovom području. Jan, zaposlenik Odjela za razvoj zaposlenika u Infobipu, govorio je o procesu onboardinga novih zaposlenika, edukacijama i radionicama, kao i o programima za pripravnike. Naglasio je važnost kontinuiranog razvoja zaposlenika kroz prilagođene programe i podršku tima. Irena se, s druge strane, bavi odnosima s talentima i procesima zapošljavanja. Istaknula je važnost motivacije, osnovnih vještina i želje za učenjem kod kandidata, kao i nužnost povezivanja s potencijalnim zaposlenicima putem aktivnosti poput sajmova poslova i studentskih suradnji.
Sociologija kao prednost u HR-u
Panelisti su podijelili kako im sociološka znanja pomažu u svakodnevnom radu. Irena je naglasila važnost organizacijskih i komunikacijskih vještina, kao i prilagodljivosti u brzo mijenjajućem IT sektoru, dok je Jan istaknuo korisnost nastavničkog smjera za pripremu edukacijskih programa i radionica. Profesor Matić podsjetio je na značaj kritičkog mišljenja i analitičkog pristupa za donošenje kvalitetnih odluka u HR-u.
Savjeti za studente
Na kraju panela, panelisti su studentima dali vrijedne savjete. Irena je naglasila važnost autentičnosti i pripreme za razgovore za posao, dok je Jan podijelio svoje iskustvo ulaganja u dodatne aktivnosti, poput konferencija, za jačanje profesionalnog profila.
Događaj je završio pitanjima publike i zahvalom organizatora, ostavljajući sudionike inspiriranima za daljnje istraživanje poveznica između sociologije i HR-a. “3. SocMeet-up: Naši alumni u HR-u” još je jednom potvrdio kako interdisciplinarni pristup otvara vrata prema uspješnim karijerama u suvremenom poslovanju.