Objavljeni su konačni rezultati Natječaja za Erasmus+ mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2024./2025. - države članice EU-a i treće zemlje pridružene programu (KA131) - projekt broj: 2024-1-HR01-KA131-HED-000223698.
Rezultati su dostupni na poveznici:
http://www.unizg.hr/nc/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-sveucilisnih-djelatnika/obavijesti-za-sveucilisne-djelatnike/
Rok za podnošenje prijave za stipendiju je 11. studenoga 2024. godine.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji s Veleposlanstvom Švicarske Konfederacije u Zagrebu, pozivaju na podnošenje prijava za jednogodišnje stipendije Švicarske Konfederacije u akademskoj godini 2025./2026.
Rok za prijavu: 1. prosinca 2024.
Bavarski visokoškolski centar za srednju, istočnu i jugoistočnu Europu (BAYHOST - Bayerisches Hochschulzentrum für Mittel-, Ost- und Südosteuropa) poziva na podnošenje prijava za stipendije Slobodne Države Bavarske u akademskoj godini 2025./2026.
Sukladno Planu rada Hrvatske zaklade za znanost za 2024. godinu, u drugoj polovini 2024. godine Hrvatska zaklada za znanost otvorit će sljedeće natječaje:
Uspostavni istraživački projekti
Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti.
Agencija za mobilnost i programe EU objavila je korisne informacije o mogućnostima podrške koje se nude putem projekta NCP_WIDERA.NET za potencijalne prijavitelje na pozive u sklopu programa Obzor Europa te stručnjake u različitim područjima:
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih otvarilo je savjetovanje s javnošću o Pozivu na dodjelu bespovratnih sredstava: Upute za prijavitelje „Jačanje kompetencija studenata i mladih istraživača za pametnu specijalizaciju i industrijsku tranziciju“.
Rok za prijavu: 1. listopada 2024. godine.
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Švicarske nacionalne zaklade za znanost (SNSF) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za sufinanciranje hrvatskog dijela švicarsko-hrvatskih istraživačkih projekata. Hrvatski znanstvenici u suradnji sa švicarskim znanstvenicima mogu prijavljivati zajedničke projekte na otvoreni natječaj SNSF-a.
Otvoren je natječaj za podnošenje projektnih prijedloga za Oblak za suradnju u području europske kulturne baštine (ECCCH) za 2024. (Klaster 2 - Kultura, kreativnost i uključivo društvo).
Rok za prijavu: 22. 1. 2025.
Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organiziraju informativni dan programa Obzor Europa pod nazivom Europski istraživački prostor u kontekstu natječaja i povezanih inicijativa.Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organiziraju informativni dan programa Obzor Europa pod nazivom Europski istraživački prostor u kontekstu natječaja i povezanih inicijativa.
Ovim putem vas obavještavamo da je raspisan Natječaj za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u okviru Erasmus+ programa Ključna aktivnost 1 (KA171) - međunarodna mobilnost koja uključuje treće zemlje koje nisu pridružene programu, razdoblje mobilnosti: nenastavnog osoblja Sveučilišta u Zagrebu i njegovih sastavnica za razdoblje mobilnosti od 26.08.2024. do 31.07.2025., za aktivnosti:
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Agencija za mobilnost i programe Europske unije organiziraju od 10. do 19. lipnja 2024. ciklus kratkih webinara na kojima će biti predstavljeni novi natječaji za misije EU-a programa Obzor Europa u 2024., primjeri dobre prakse te različite mogućnosti potpore prijaviteljima.
Institut Wirth za austrijske i srednjoeuropske studije Sveučilišta Alberta u Edmontonu, Kanada, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, objavio je natječaj za stipendiju za istraživanje u sklopu izrade doktorskoga rada u akademskoj godini 2024./2025.
S ciljem upoznavanja sudionika s novim pravilima natječaja te mogućnostima za postdoktorske istraživače, Agencija za mobilnost i programe EU organizira promociju otvorenog natječaja djelovanja Marie Skłodowska – Curie za Postdoktorske stipendije.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavljuje poziv na webinar na temu internacionalizacije u visokom obrazovanju - Osnaživanje inovativne prakse učenja i poučavanja u međunarodnom kontekstu. Održava se u sklopu Erasmus+ projekta PROFFORMANCE PLUS u kojem je Ministarstvo partner. Organizator ovog webinara je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Tempus Public Foundation iz Srbije, a suorganizator Tempus Public Foundation iz Mađarske, a na webinaru će biti prikazani primjeri dobre prakse iz partnerskih zemalja, uključujući i doktorski program sa Sveučilišta Sjever.
Temeljem Odluke o rezultatima natječaja za raspodjelu potpora institucionalnom financiranju znanstvene djelatnosti u 2024. godini Povjerenstva za znanost i inovacije Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu od 25. travnja 2024. godine i potvrde Dekanskog kolegija od 29. travnja 2024., za institucionalno financiranje znanstvene djelatnosti u 2024. godini prihvaćeni su znanstveni projekti:
Međunarodna izložba
Jadransko i jonsko brodovlje u novom vijeku (1650.-1850.)
Navigli dell’Adriatico e dello Ionio in Età Moderna (1650-1850)
Τα πλοία της Αδριατικής και του Ιονίου στους Νεότερους Χρόνους (1650-1850)
Adriatic and Ionian Ships in the Modern Age (1650-1850)
U Pesaru 27. travnja 2024. u 16.00 sati otvara se u Pomorskom muzeju međunarodna izložba Jadransko i jonsko brodovlje u novom vijeku (1650.-1850.). Izložba je nastala analizom oko 20.000 dokumenata iz osamnaestog stoljeća koje su izradili razni jadranski i jonski uredi, zapisa o ulascima i izlascima iz luka, zabilježbi u mornarskim školama ili bratovštinama, registracija mornara, vlasnika i kapetana, pisma konzula, zapisa o brodolomima, koje je prikupio hrvatski znanstvenik Nikola Čolak (Janjevo, 1914. – Padova, 1996.) u nizu Hrvatskih pomorskih regesta 18. stoljeća, sv. I–IV. Autorica, Zrinka Podhraški Čizmek, analizirala je preko 25.000 spomena brodova iz dokumenata, podijelila ih i razvrstala po različitim nazivima, usustavila ih historiografskom metodom, dodatno obogativši istraživanja konzultacijskom platformom s talijanskim, hrvatskim, crnogorskim i grčkim pomorskim znanstvenicima i stručnjacima Ovaj zahtjevan poduhvat, uz temeljito istraživanje ikonografije, omogućio je slikovito rekonstruiranje 62 plovila zahvaljujući umjetničkom talentu Luigija Divarija, stručnjaka za povijest pomorstva.
Plan je da izložba putuje tijekom 2025.–2026. godine počevši od Zagreba, gdje će Hrvatski povijesni muzej izvesti izložbu u četverojezičnom formatu, na razne dogovorene lokacije: Krk, Cupra Marittima, Trst, Pula, Rijeka, Bakar, Lošinj, Split, Korčula, Dubrovnik, Kotor, Atena i Zadar.
Tekstove izložbe koje je pripremila Zrinka Podhraški Čizmek na hrvatskom i talijanskom jeziku preveli su na engleski Mateo Bratanić sa Sveučilišta u Zadru i na grčki Gerassimos Pagratis s Nacionalnog i Kapodistrijskog Sveučilišta u Ateni.
Izložba će potom biti dostupna na internetskim stranicama različitih uključenih institucija, zajedno sa svom relevantnom bibliografijom, rezultat međunarodne znanstveno-istraživačke platforme koja je održana između studenog 2021. i ožujka 2022.
Odgovorni za koncepcije i izvedbe izložbi te kataloga u Pesaru i u Zagrebu:
Maria Lucia De Nicolò, prof. Sveučilišta u Bolonji i znanstvena direktorica Pomorskog muzeja Washington Patrignani u Pesaru; Matea Brstilo Rešetar, ravnateljica Hrvatskog povijesnog muzeja u Zagrebu; Zrinka Podhraški Čizmek, autorica izložbe, doc. dr. sc. suradnica Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu; Luigi Divari, autor crteža brodova, Venecija – suradnik Pomorskog muzeja u Pesaru.
„Tipologija jedrenjaka koji su znanstveno obrađeni i prezentirani na panoima u smislu istraživanja povjesničara zahtijevala je ozbiljan napor traganja za pisanim dokumentima i slikama koje nam je omogućilo ovakav ishod. Veliki broj brodova različitih tipova koji se prvenstveno manifestiraju u obliku trupa i raznolikim formama snasti potvrđuju genijalnost i domišljatost morskih ljudi koji su živjeli na obalama Jadranskog i Jonskog mora. Naravno, njihova plovidba ne staje samo u ovim vodama nego se, u promatranom razdoblju, proširila na Mediteran i druge oceane. Ova izložba upravo je pohvala ljudskom umijeću, hrabrosti i nastojanju s kojom su dokazivali da more ne razdvaja nego spaja. Kao i nekad u plovidbi, tako je i danas ova izložba, zahvaljujući prethodnim vremenima, spojila iznimnu skupinu znanstvenika koji su, predvođeni Zrinkom Podhraški Čizmek, rekreirali nekadašnji svijet“.
Izv. prof. dr. sc. Mateo Bratanić, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru
„Sistematska studija poput one koju je koordinirala Zrinka Podhraški Čizmek omogućuje, s obzirom na bogatstvo detalja i ilustracija, usporedbu brodogradnje jonskog područja s onom iz Jadrana. S obzirom na navedene činjenice i datosti, smatram da podaci sadržani u ovom svesku predstavljaju vrijedan doprinos i omogućuju značajan zamah u istraživanju povijesti jadranske i jonske brodogradnje“.
Prof. dr. sc. Gerassimos D. Pagratis, Nacionalno i Kapodistrijsko sveučilište u Ateni (Laboratorij za talijansku povijest i historiografiju)
„Nominacija Pesara talijanskom prijestolnicom kulture za 2024. poslužila je kao poticaj za realizaciju izložbe. Stvorena je tako 2021. godine mreža vanjskih suradnika, s formiranjem vrijedna operativnog tima sastavljenog od znanstvenika i stručnjaka iz različitih institucija kulture, sveučilišta, akademija i muzeja, u blisku kontaktu s kreatoricom izložbe koja je vješto koordinirala i usmjeravala cijeli rad te prikupljanje dokumentarnog i ikonografskog materijala koje je potom, 2023., dodatno povjerila analizi i slikarskoj rekonstrukciji Luigija Divarija, dobroga poznavatelja jadranskih pomorskih tipologija i povijesti plovidbe te iznimno vještoga crtača, za izradu ikonografskih kartica s prikazima preko šezdeset vrsta brodova. Rad Zrinke Podhraški Čizmek na organizaciji izložbe Navigli dell’Adriatico e dello Ionio in età moderna (1650–1850) / Jadransko i jonsko brodovlje u novom vijeku (1650.–1850.) zaista je bio neumoran. Izložba se, naime, temelji na sustavnu pregledu otprilike 20.000 dokumenata iz 18. stoljeća (Hrvatski pomorski regesti / Regesti marittimi croati, sv. I–IV), uz znanstvenu podršku više od dvadeset stručnjaka i šesnaest različitih međunarodnih institucija. Otvara se u proljeće 2024. u Pesaru, u povijesnoj zgradi Pomorskog muzeja, i postat će putujuća prema raznim lokacijama duž obiju obala tijekom dvogodišnjeg razdoblja 2025.–2026. Znanstveni pristup i kuratorij Zrinke Podhraški Čizmek bili su ključni za uspjeh ovoga složenog kulturnog pothvata, vješto izgrađena putem vrijedne mreže prekograničnih odnosa, koja na neki način ostaje čvrsto povezana i s pomorskim identitetom Pesara, danas talijanskom prijestolnicom kulture“.
Prof. Maria Lucia De Nicolò, ravnateljica Pomorskog muzeja u Pesaru, Sveučilište u Bologni
U tijeku su prijave za Forward to Health Innovation, program koji već treću godinu za redom organiziraju Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu u ulozi EIT Health huba za Hrvatsku i Smion, organizacija za razvoj startup ekosustava.
U okviru pripremnih aktivnosti stručne radne skupine za Social Transformations and Resilience Partnership (Partnerstvo za Društvene transformacije i otpornost), koju čine EIT-Climate-KIC i ZOE Institute for Future-fit Economies (uz podršku DG EMPL), pokrenuta je anketa za povezivanje prijedloga partnerstva sa širim ekosustavom dionika.
Europska komisija objavila je upitnik za prikupljanje povratnih informacija zainteresiranih dionika i javnosti o radnom programu za 2025. programa Obzor Europa.
Najava konferencije: 6. Dani obrazovnih znanosti (DOZ 2024) održati od 16. do 18. listopada 2024. godine u Zagrebu u organizaciji Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu - Centra za istraživanje i razvoj obrazovanja. Tema ovogodišnje konferencije je Budućnost obrazovanja: novi pravci u istraživanjima i praksi, a rok za prijavu sažetaka je 1. lipnja 2024. na sljedećoj poveznici: https://app.oxfordabstracts.com/stages/50981/submitter .
Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA) objavila je dva poziva za prijavu projekata u okviru programa Erasmus+ , i to za projekte usmjerene na razvoj novih politika - Policy Experimentation i projekte unutar kojih se razvijaju europska partnerstva i promiče suradnja između visokih učilišta koja obrazuju nastavnike i obrazovnih ustanova - Erasmus+ Teacher Academies.
Rok za prijavu: 28. lipnja 2024. - Početak projektne suradnje: 1. siječnja 2025.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja i DAAD Njemačka služba za razmjenu objavljuje natječaj Programa zajedničkog poticanja razmjene sudionika u projektima između Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke 2025. - 2026.
Program zajedničkog poticanja razmjene sudionika u projektima između Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke bilateralni je program za poticanje istraživanja sklopljen 2005. godine između Njemačke službe za akademsku razmjenu i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) Republike Hrvatske. Aneks Programa potpisan je 6. ožujka 2023. godine.
Hrvatska zaklada za znanost najavljuje informativne radionice za potencijalne prijavitelje na natječaj IP-2024-05 (https://hrzz.hr/prijava/otvoreni-natjecaji/).
Radionice će se održati 12.04.2024. u 14:30 u prostorijama Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu (Pierottijeva ul. 6) u Predavaonici 1, te 16. travnja 2024. s početkom u 15:00 u prostorijama Medicinskog fakulteta u Zagrebu (Šalata 3), u Dvorani Wickerhauser.
Rok za podnošenje prijedloga je 3. svibnja 2024. godine
Na temelju Zakona o Nagradi „Ivan Filipović“ (Narodne novine, broj 123/23), Odbor za dodjelu Nagrade „Ivan Filipović“ raspisuje natječaj za podnošenje prijedloga za dodjelu
Nagrade „Ivan Filipović“ za 2023. godinu.
Hrvatska zaklada za znanost, u suradnji s organizacijama za financiranje istraživanja iz Švicarske (Swiss National Science Foundation – SNSF), Bugarske (Science Directorate, Ministry of Education and Science), Mađarske (National Research, Development and Innovation Office – NRDIO), Poljske (National Science Centre – NCN) i Rumunjske (UEFISCDI) objavljuje natječaj Multilateral academic projects (MAPS).
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije organizira informativne radionice posvećene trenutno otvorenim pozivima na dostavu projektnih prijedloga u okviru Programa Interreg Europe 2021-2027 i Interreg Euro-MED 2021-2027.
Agencija za mobilnost i programe EU najavljuje dva nacionalna događanja posvećena programu Obzor Europa koja će se održati u hotelu Westin u Zagrebu (Ulica Isidora Kršnjavoga 1):
Rok za prijavu: 10. svibnja 2024. do 13:00 sati (CEST)
Programom „Istraživački projekti“ financiraju se temeljna istraživanja koja stvaraju novo i unapređuju postojeće znanje te primijenjena (ili razvojna) istraživanja koja se provode s jasnim tehnološkim, gospodarskim ili društvenim ciljevima. Tematika koja se predlaže mora biti međunarodno prepoznatljiva ili nacionalno relevantna, a projekti trebaju počivati na jakim istraživačkim skupinama čiji su voditelji prepoznati znanstvenici s izvrsnim dosadašnjim postignućima.
Odlukom o. d. dekana prof. dr. sc. Maria Grčevića raspisan je natječaj za raspodjelu potpora institucionalnomu financiranju znanstvene djelatnosti u 2024. godini, u okviru kojeg će se raspodijeliti ukupno 30.000,00 EUR.
Natječaj je otvoren od danas 25. ožujka 2024. do 7. travnja 2024. do kraja dana (23:59).
Prijave na natječaj potrebno je do navedenog roka poslati na adresu potpore@fhs.hr.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji s Veleposlanstvom Republike Turske u Zagrebu, pozivaju na podnošenje prijava za stipendije Vlade Republike Turske u akademskoj godini 2024./2025.
onzorcij europskih istraživačkih infrastruktura (u daljnjem tekstu: ERIC) poseban je pravni oblik koji olakšava uspostavu i rad istraživačke infrastrukture od europskog interesa. Pravni okvir za stvaranje ERIC-a propisan je Uredbom Vijeća (EZ) br. 723/2009 i 1261/2013. Pravni okvir ERIC-a može se upotrebljavati za nove ili postojeće infrastrukture, infrastrukture na jednome mjestu ili raspodijeljene istraživačke infrastrukture. Kao pravna osoba svaki ERIC posjeduje Statut, koji uz ostalo definira prava i obveze članova te osnovna načela djelovanja. Trenutačno je uspostavljeno 28 ERIC-a.
Rok: 10. svibnja 2024.
Na temelju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisanog 8. srpnja 1994. godine i Protokola 18. zasjedanja Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju, potpisanog 24. veljače 2023. godine, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske objavljuje natječaj za sufinanciranje znanstveno-istraživačkih projekata u sklopu zajedničke hrvatsko-slovenske suradnje za razdoblje od 1. siječnja 2025. do 31. prosinca 2026. godine
Rok prijave: 30. lipnja 2024. godine
Na temelju čl. 2. Memoranduma o suradnji na provedbi hrvatsko-francuskog programa integriranih akcija, u suradnji s Ministarstvom Europe i vanjskih poslova Francuske Republike te s Ministarstvom visokog obrazovanja, istraživanja i inovacija Francuske Republike, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske objavljuje Natječaj za sufinanciranje hrvatsko-francuskih znanstvenoistraživačkih projekata u sklopu programa „Cogito“ Partnerstvo Hubert Curien za razdoblje 2025. - 2026.
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Švicarske nacionalne zaklade za znanost (SNSF) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za sufinanciranje hrvatskog dijela švicarsko-hrvatskih istraživačkih projekata. Hrvatski znanstvenici u suradnji sa švicarskim znanstvenicima mogu prijavljivati zajedničke projekte na otvoreni natječaj SNSF-a s rokom za dostavu prijedloga 3. travnja 2024. godine.
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Češke zaklade za znanost (GAČR) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za financiranje hrvatskog dijela češko-hrvatskih istraživačkih projekata. U češko-hrvatskom zajedničkom istraživačkom projektu sudjeluje češka i hrvatska istraživačka grupa na čelu s glavnim istraživačem s češke organizacije.
Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar (Srce) u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu organizira konferenciju Dani e-infrastrukture Srce DEI 2024. Konferencija traje tri dana i održava se na dvije lokacije u Zagrebu: 16. travnja u prostorima Srca u Ulici Josipa Marohnića 5 te 17. i 18. travnja u zgradi Sveučilišta u Zagrebu, u Ulici Radoslava Cimermana 88.
Rok za prijavu: 15.4.2024.
Institut Wirth za austrijske i srednjoeuropske studije Sveučilišta Alberta u Edmontonu, Kanada, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, objavio je natječaj za stipendiju za istraživanje u sklopu izrade doktorskoga rada u akademskoj godini 2024./2025.
Sveučilište u Passau u suradnji s DAAD-om objavilo je natječaj za ljetni seminar 2024. koji će se održati od 17. do 21. lipnja 2024. godine pod naslovom „Odnosi između istočne Europe i EU-a - približavanje, otuđivanje, promjena orijentacije“.
COST asocijacija najavila je virtualno održavanje središnjega informativnog dana tijekom kojeg će se svim zainteresiranim sudionicima predstaviti mogućnosti sudjelovanja u aktivnostima koje se provode u sklopu programa Europske suradnje u znanosti i tehnologiji (engl. European Cooperation in Science and Technology - COST).
Informativni dan održat će se 27. ožujka 2024. godine s početkom u 10:00 sati, putem Zoom platforme. Radni jezik je engleski
Rok za prijavu: 30. lipnja 2023. – Početak projektne suradnje: 1. siječnja 2024.
Program zajedničkog poticanja razmjene sudionika u projektima između Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke bilateralni je program za poticanje istraživanja sklopljen 2005. godine između Njemačke službe za akademsku razmjenu i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) Republike Hrvatske. Aneks Programa potpisan je 6. ožujka 2023. godine.
Urednici su doc. dr. sc. Ljerka Hajncl sa Sveučilišta u Osijeku te izv. prof. dr. sc. Dario Vučenović s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Uz urednika, koautori s FHS-a na ukupno 7 od 15 poglavlja udžbenika su i izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković, docentica Jelena Maričić te asistentice Ana Petak i Katarina Jelić.
Obavještavamo vas da je objavljen Natječaj Erasmus+ studenti studijski boravak (SMS) za programske zemlje (EU-KA131) za akademsku godinu 2024./25., poveznica: http://www.unizg.hr/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-studenata/natjecaji/.
Rok za prijavu: 4. ožujka 2024. (12.00 sati - podne, online i papirnato).
Za više informacija možete se javiti na mail jzekic@fhs.unizg.hr ili osobno u ured diplomske referade ili ECTS koordinatorice.
U suorganizaciji Metacities, projekta NCP_WIDERA.NET, PRAXI iz Grčke, fct iz Portugala, Research & Innovation Fundation s Cipra, Xjenza s Malte, dana 20. veljače održava se virtualna radionica na temu Excellence Hubs poziva na dostavu projektnih prijedloga koji je dio programa Obzor Europa - Širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora (str. 44).
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je Izvještaj o sudjelovanju Republike Hrvatske u Okvirnom programu za istraživanje i inovacije Obzor 2020.
Izvještaj je dostupan ovdje.
Rok za prijavu: 31. svibnja 2024.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u RH objavljuju natječaj za stipendije programa Fulbright Foreign Student u akademskoj godini 2025./2026. za prijedoktorska istraživanja u trajanju od dva semestra (9 mjeseci).
U cilju promicanja veza i jačanja suradnje Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, očuvanja i jačanja nacionalnog identiteta, zaštite prava i interesa hrvatskih zajednica, očuvanja hrvatskog jezika, kulturnog stvaralaštva i baštine te poticanja hrvatskog kulturnog zajedništva, kao i pomoć ugroženim pojedincima - pripadnicima hrvatskog naroda izvan Republike Hrvatske i ugroženim pojedincima - povratnicima/useljenicima iz hrvatskog iseljeništva/dijaspore, Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske objavio je 1. Javni poziv za prijavu posebnih potreba i projekata od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske u svrhu ostvarenja financijske potpore za 2024. godinu
Rok za prijavu: 2. travnja 2024. godine.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je natječaj za podnošenje poticaja za podjelu državnih nagrada za znanost za 2023. godinu za sljedeće kategorije:
Natječaj se otvara 14. veljače, a zatvara 28. veljače 2024. u 13:00 sati.
Španjolska Agencija za međunarodnu razvojnu suradnju AECID objavila je natječaj za stipendije za umjetnike i istraživače, državljane EU-a, na Kraljevskoj akademiji Španjolske u Rimu u akademskoj godini 2024./2025.
Objava natječaja i sve informacije vezane uz natječaj mogu se pronaći na sljedećoj poveznici:
Becas para residencias artísticas y de investigación en la Real Academia de España en Roma - aecid.es
Europska komisija održat će webinar o lump sum financiranju pod nazivom: Lump Sum Funding in Horizon Europe: How does it work? How to write a lump sum proposal? Practical experience with lump sum grants…
Webinar će se održati 08.02.2024. od 10-12 sati, a spojiti se možete putem poveznice: https://ec.europa.eu/research/participants/docs/h2020-funding-guide/other/event240208.htm
Filozofski fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku utemeljio je 2021. godine nagradu za mlade istraživače za zapažen rad u području sintakse hrvatskoga jezika. Nagrada nosi ime Branka Kune, prerano preminulog hrvatskog jezikoslovca te idejnog začetnika i utemeljitelja znanstvenog skupa Hrvatski sintaktički dani, koji se od 2006. godine održava u Osijeku i u sklopu kojega se nagrada dodjeljuje.
Rok za prijavu: 4. ožujka 2024.
Upravni odbor Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a kojoj je cilj unapređivanje kulture, umjetnosti, znanosti i odgoja kao bitnih čimbenika duhovnog, gospodarskog, političkog i sveopćeg napretka Republike Hrvatske, objavljuje Javni natječaj:
Osnovni ciljevi?
Poticanje znanstvene izvrsnosti i kompetitivnosti u financiranju istraživanja nacionalnih i/ili međunarodno prepoznatih istraživačkih tema te nacionalnu i međunarodnu suradnju i povezivanje, s ciljem razvoja gospodarstva te stvaranja novog okruženja i društva temeljenog na znanju.
) Rok: 22. veljače 2024. do 23.00 sata za semestralni/djelomičan studij, istraživački boravak i cjeloviti studij
2) Rok: 7. ožujka 2024. do 23.00 sata za ljetnu školu.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji s mađarskom zakladom Tempus Public Foundation, pozivaju na podnošenje prijava za stipendije Vlade Mađarske u akademskoj godini 2024./2025.
Europsko istraživačko vijeće (European Research Council, dalje u tekstu: ERC) dalo je podršku Hrvatskoj zakladi za znanost (dalje u tekstu: HRZZ) za pokretanje programa koji će hrvatskim znanstvenicima, potencijalnim prijaviteljima na natječaje ERC programa, financirati studijske posjete voditeljima ERC projekata.
Rok za prijavu: 3. veljače 2024. do 12:00 sati (CET)
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za financiranje hrvatskog dijela slovensko-hrvatskih istraživačkih projekata. U slovensko-hrvatskom zajedničkom istraživačkom projektu sudjeluje slovenska i hrvatska istraživačka grupa na čelu s glavnim istraživačem sa slovenske organizacije.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja u veljači 2024. godine planira podnijeti projektni prijedlog NEWFELPRO 2 (The New International Fellowship Mobility Programme for Experienced Researchers in Croatia), u sklopu poziva HORIZON MSCA COFUND 2023.
Vlada Republike Hrvatske donijela je na sjednici održanoj 13. prosinca 2023. godine Odluku o donošenju Strategije pametne specijalizacije do 2029.
Europska komisija odobrila je 9. studenoga 2022. godine Program Konkurentnost i kohezija 2021. - 2027., čime je ostvaren temelj za korištenje 5,203 milijardi eura, od čega iz Europskog fonda za regionalni razvoj 4,020 milijardi eura te iz Kohezijskog fonda 1,182 milijardi eura, koji će se provoditi u šest prioriteta u cilju ravnomjernog razvoja Hrvatske.
Rok za prijavu: 15. ožujka 2024.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji s Veleposlanstvom Slovačke Republike u Zagrebu, pozivaju na podnošenje prijava za stipendije Vlade Slovačke Republike u akademskoj godini 2024./2025.
Agencija za mobilnost i programe EU organizira virtualni događaj „WIDERA Informativni dan za hrvatske prijavitelje“ namijenjen hrvatskim prijaviteljima projektnih prijedloga u području Širenja sudjelovanja i jačanja Europskog istraživačkog prostora programa Obzor Europa. Događaj će se održati u online formatu (MS Teams platforma) 12. prosinca 2023. s početkom u 10:00 sati, s ciljem upoznavanja sudionika o mogućnostima sudjelovanja u području Širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora (WIDERA).
30. studenog 2023. održat će se MSCA Matchmaking - susreti umrežavanja za konzorcijske projekte djelovanja Marie Sklodowska-Curie, s naglaskom na Razmjenu osoblja.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja priprema izmjenu Odluke o mjerama za jačanje nacionalnog sudjelovanja u programima Europske unije u području istraživanja, inovacija i svemira, od 17. svibnja 2021. godine, s ciljem pružanja što kvalitetnije podrške znanstvenoj zajednici prilikom pripreme prijava na kompetitivne natječaje u sklopu Okvirnoga programa za istraživanje i inovacije Obzor Europa, Programa za istraživanje i osposobljavanje Europske zajednice za atomsku energiju za razdoblje 2021. - 2025., Europskoga instituta za inovacije i tehnologiju te Svemirskoga programa Unije i natječaja Europske svemirske agencije.
Na temelju radnog programa za razdoblje 2023. – 2024. za područje Širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora otvoren je poziv za prijavu projektnih prijedloga iz područja:
Na temelju radnog programa za razdoblje 2023. – 2024. za područje Klastera 2 – Kultura, kreativnost i uključivo društvo, otvoreni su pozivi za prijavu projektnih prijedloga iz tri različita područja za ukupno 28 tema. Natječaji su objavljeni na Funding & Tenders portalu, a mogu se pronaći na poveznicama niže s napomenom da je rok za dostavu svih projektnih prijedloga 7. veljače 2024. godine (do 17:00 sati).
Otvoren je poziv na natječaj za dostavu COFUND projektnih prijedloga za 2023. godinu u okviru djelovanja Marie Sklodowska-Curie. Natječaj je otvoren do 8. veljače 2024. godine. U okviru natječaja izdvojeno je 96,6 milijuna eura.
Otvoren je poziv na natječaj za Razmjenu osoblja za 2023. godinu u okviru djelovanja Marie Sklodowska-Curie (MSCA). Natječaj je otvoren do 28. veljače 2024. godine. U okviru natječaja izdvojeno je 78,5 milijuna eura te se predviđa financiranje od oko 75 projekata.
Nova ERA poziva na produbljivanje postojećih prioriteta i stvaranje novih inicijativa jačanjem mobilnosti istraživača i slobodnog protoka znanja i tehnologija, kako bi se poboljšao pristup izvrsnosti i, između ostaloga, dao prioritet ulaganjima i reformama.
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u ulozi Nacionalnog tijela u suradnji sa Zajedničkim tajništvom Programa transnacionalne suradnje dunavske regije, poziva vas na sudjelovanje na informativnoj radionici koja će se održati u svrhu upoznavanja potencijalnih prijavitelja sa sadržajem Programa te pravovremene pripreme za prijavu na 2. poziv na dostavu projektnih prijedloga.
Sveučilište u Zagrebu je 22. studenoga 2023. godine raspisalo DRUGI KRUG NATJEČAJA za Erasmus+ mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2023./24. - programske zemlje (KA131) za aktivnosti:
Agencija za mobilnost i programe EU, u suradnji s Research and Innovation Services d.o.o. i Sveučilištem u Splitu, organizira webinar na temu intelektualnog vlasništva u programu Obzor Europa. Cilj webinara je upoznavanje sudionika s općim pravilima programa Obzor Europa koji se tiču intelektualnog vlasništva, pružanje praktičnih savjeta u upravljanju intelektualnim vlasništvom prilikom pripreme i provedbe projektnih prijedloga te predstavljanje rada Ureda za transfer tehnologije, Odjel za znanost i inovacije, Sveučilišta u Splitu.
Agencija za mobilnost i progrme EU poziva na online info sesiju o aktivnosti Erasmus Mundus za potencijalne prijavitelje u natječajnoj godini 2024.
Online događanje održat će se 15. studenoga 2022. od 10:00 do 12:30.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije u okviru hrvatskog predsjedanja Strategijom EU za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR), u organizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova, u Splitu 15. i 16. studenoga održava konferenciju pod nazivom „ADRIATIC-IONIAN REGION IS YOU(TH)!“
Navigli adriatici fra le due sponde nel Settecento prikazuje sve vrste i glavne karakteristike brodova koji se spominju u prva tri sveska Hrvatskih pomorskih regesta. RMC I–III obuhvaćaju oko 16.000 dokumenata koji se, između ostaloga, odnose na jedrenjake koji su plovili Jadranom i Mediteranom u 18. stoljeću.
Studija prikazuje 18.536 spomena plovila klasificiranih u 79 različitih naziva koji se uspoređuju s obzirom na njihovu etimologiju i razna obilježja poput nosivosti, jedrilja i namjene. Analiza pokazuje kako su vlasnici brodova radije koristili manje brodove (nosivosti do 300 tona), dobrih maritimnih svojstava, a čiji je brz utovar i istovar išao u prilog ubrzanu ritmu toga stoljeća.
Brod koji se najčešće spominje jest trabakul sa svega 14,55% prisutnosti u dokumentima, zatim tartana (11,49%), pelig (8,06%), pulaka (6,23%), marsilijana (6,18%), filjuga (5,10%), barca (4,86%), keč (2,21%) i bracera (2,01%). Čak 70,82% sveukupno navedenih brodova odnosilo se na plovila srednje i manje nosivosti (do 300 t), dok se 20,65% sveukupnoga prometa, izvanjadranskog, mediteranskog (prema Jonskim otocima i dalje) te prema sjevernim morima, odnosio na brodove veće nosivosti (iznad 310 tona) među kojima su nave i vašeli (15,33%) te fregaduni (4,36%).
Komparativnom analizom njihovih karakteristika i posebnosti pokazano je da je između luka istočne i zapadne obale Jadrana u osamnaestom stoljeću postojala intenzivna dnevna trgovina čija je glavna značajka bila nevjerojatna dinamičnost maloga i srednjeg poduzetništva koje se uspjelo etablirati kako u pomorskoj trgovini, tako i u brodogradnji, ostavivši golem utjecaj na obje jadranske obale.
Plakat:
13.studeni 2023. 15:30 - 17:00
UNESCO-ova katedra za slobodno kretanje osoba, migracije i interkulturalni dijalog zajedno sa Jean Monnet Department of European Public Law u suradnji s projektom Algorithmic Fairness for Asylum Seekers and Refugees (AFAR) pozivaju na Jean Monnet Visiting Lecture Series pod nazivom:
European External Borders and Fundamental Rights Monitoring - A Perspective from Frontex?
Vodice, 8. - 10. studenoga 2023.
Hotel Olympia
Konferenciju Digitalna transformacija visokog obrazovanja: inovacije za budućnost učenja i poučavanja organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u sklopu projekta e-Sveučilišta čiji je cilj transformacija visokog obrazovanja u Hrvatskoj uz implementaciju i razvoj digitalne nastavne infrastrukture, digitalnih alata i kompetencija. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026.
Rok: 24. studenoga 2023.
Na temelju Ugovora o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske i Programa suradnje između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva inovacija i tehnologije te Ministarstva ljudskih resursa Mađarske u područjima obrazovanja i znanosti za razdoblje 2021. - 2025., s ciljem intenziviranja međunarodne znanstvene suradnje obiju zemalja i poticanja mobilnosti znanstvenika u sklopu bilateralnih znanstveno-istraživačkih projekata, Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavljuje natječaj za sufinanciranje znanstveno-istraživačkih projekata u sklopu zajedničke hrvatsko-mađarske suradnje u trajanju od 1. srpnja 2024. do 30. lipnja 2026. godine.
Želimo vas obavijestiti o nadolazećem događaju mreže RESET pod nazivom ''Reimagining Work-life Balance in Academia – mind the gender care gap'', u čiju mrežu su uključeni i naši UNIC partneri Lodz, Bochum i Oulu.
The Open Science Autumn pružit će stručno znanje i praktične vještine za podizanje svijesti istraživača na početku karijere za sveobuhvatno i nedavno razumijevanje otvorene znanosti i podržati ih da integriraju tehnike otvorene znanosti u vlastita istraživanja. Slijedeći UNIC4ER strategiju angažiranog istraživanja, doktorski istraživači i postdoktoranti raspravljat će o utjecaju otvorene znanosti – za njihovo istraživanje, ali i za društvo.
Natječaj je za Fakultet hrvatskih studija raspisano za Macquarie University i Sveučilište u Mostaru.
MZO - Javni poziv za financijsku potporu radu znanstvenih i znanstvenostručnih udruga u 2023. godini
Rok za prijavu: 3. studenoga 2023. godine, u 16.00 sati za e-prijave.
3. studenoga 2023. godine do ponoći za prijave poslane u fizičkom obliku.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Javni poziv za dodjelu financijske potpore organizacijama civilnog društva - znanstvenim i znanstvenostručnim udrugama za njihovu redovitu djelatnost u 2023. godini.
Agencija za mobilnost i programe EU organizira promociju nadolazećeg natječaja djelovanja Marie Skłodowska – Curie za Razmjenu osoblja, koji je otvoren 5. listopada 2023. godine, s ciljem upoznavanja sudionika s novim pravilima natječaja te mogućnostima za istraživače, voditelje projektnih i istraživačkih timova, tehničko i administrativno osoblje koje pruža potporu aktivnostima istraživanja i inovacija u javnom i privatnom sektoru. Uz promociju MSCA Razmjene osoblja, drugi dio informativnog dana bit će posvećen Zajedničkom istraživačkom centru (JRC) te mogućnostima koje se nude hrvatskim znanstvenim organizacijama te istraživačima.
Sveučilišni računalni centar SRCE poziva na Dan Hrvatskog centra kompetencija za HPC koji će se održati 8. studenog 2023. godine s početkom u 9:00 sati u prostorima Sveučilišta u Zagrebu Sveučilišnog računskog centra (Srca) na adresi J. Marohnića 5, Zagreb.
Rok za prijavu: 1. prosinca 2023.
Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu poziva na podnošenje prijava za stipendije programa „Fulbright Schuman“ u akademskoj godini 2024./2025.
Stipendije su namijenjene državljanima zemalja članica Europske unije, a omogućuju boravak u SAD-u u razdoblju do najviše devet mjeseci, odnosno jedne akademske godine.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavljuje natječaj za sufinanciranje znanstveno-istraživačkih projekata u sklopu zajedničke hrvatsko-srpske suradnje
u trajanju od 1. svibnja 2024. do 30. travnja 2026. godine.
Rok za prijavu: 5. prosinca 2023.
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske objavljuje Javni poziv za prijavu posebnih potreba i projekata od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske u svrhu ostvarenja financijske potpore za 2023. godinu
Rok za podnošenje prijava u elektroničkom i papirnatom obliku je 30 dana od dana objave Javnog poziva na gore navedenoj mrežnoj stranici Ureda i traje zaključno do 3. studenog 2023. godine.
AMPEU obavještava o dostupnim uslugama i materijalima koji bi Vam mogli biti od velike pomoći prilikom sastavljanja MSCA DN projektnog prijedloga:
Projekt Europsko sveučilište UNIC najavljuje osnivanje UNIC-RESCUe: Europske istraživačke mreže religije, društva i kulture.
Ova suradnja predavača i istraživača s različitih partnerskih sveučilišta UNIC-a okupila se kako bi zajednički istraživala interkulturalna, vjerska pitanja i pitanja povezana s raznolikošću s fokusom na postindustrijska područja.
Hrvatska zaklada za znanost organizira informativne radionice za otvorene natječaje u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti održati online putem aplikacije ZOOM, prema sljedećem rasporedu:
Rok za prijavu: Natječaj se provodi u postupku trajno otvorenog poziva s ciklusima u trajanju od najviše tri mjeseca
Datumi zaključivanja ciklusa: 20.06.2023., 20.09.2023., 20.12.2023., 20.03.2024., 20.06.2024., 20.09.2024., 20.12.2024., 20.03.2025., 20.06.2025., 19.09.2025.; 19.12.2025. Rok za prijavu zatvara se na navedene datume u 23:59 (CEST). Konačni rok za podnošenje prijava istječe danom odobrenja posljednje prijave koja udovolji svim kriterijima, a kojom su utrošena sva raspoloživa financijska sredstva.
Rok za prijavu: zajednička prijava podnosi se SNSF-u do 2. listopada 2023. do 17:00 CET, a prijava hrvatskog istraživača do 6. listopada 2023. do 12:00 sati (CET) u EPP sustav
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Švicarske nacionalne zaklade za znanost (SNSF) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za sufinanciranje hrvatskog dijela švicarsko-hrvatskih istraživačkih projekata. Hrvatski znanstvenici u suradnji sa švicarskim znanstvenicima mogu prijavljivati zajedničke projekte na otvoreni natječaj SNSF-a s rokom za dostavu prijedloga 2. listopada 2023. godine.
Rok za podnošenje obveznog obrasca namjere (Notice of Intent to Apply): produljeno do 29. rujna 2023.
Rok za podnošenje cjelokupnog projektnog prijedloga je 6. studenoga 2023.
Transatlantska platforma za društvene i humanističke znanosti (T-AP), mreža organizacija za financiranje istraživanja iz Europe te Sjeverne i Južne Amerike, objavljuje tematski natječaj „Demokracija, upravljanje i povjerenje”.
Rok za prijavu: 01.12.2023. u 13.00 (CEST)
Hrvatska zaklada za znanost (dalje u tekstu: HRZZ) Korisnik je sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (dalje u tekstu: NPOO) za provedbu Programa mobilnosti u okviru investicije C3.2. R2-I1 „Razvoj poticajnog modela za napredovanje u karijeri istraživača te provođenje vrhunskih znanstvenih istraživanja u STEM i ICT područjima“.
Rok za prijavu: 01.12.2023. u 13.00 (CEST)
Hrvatska zaklada za znanost (dalje u tekstu: HRZZ) Korisnik je sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (dalje u tekstu: NPOO) za provedbu Programa mobilnosti u okviru investicije C3.2. R2-I1 „Razvoj poticajnog modela za napredovanje u karijeri istraživača te provođenje vrhunskih znanstvenih istraživanja u STEM i ICT područjima“.
Rok za prijavu: 25.listopada 2023.
Početak istraživačkog boravka: 1. listopada 2024.
Kohli Fellowship za sociologiju promovira istraživače koji su svoje doktorske disertacije obranili s izvrsnim uspjehom.
Nudi istraživačima dvogodišnji istraživački boravak na prestižnoj istraživačkoj instituciji gdje se kandidati uključuju u novi istraživački projekt, unaprjeđuju svoje publikacije i razvijaju nove istraživačke suradnje.
Tip akcije: HORIZON-ERC HORIZON ERC Grants
24. listopad 2023 17:00:00 prema briselskom vremenu.
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv za ERC Starting Grants, osmišljenih kao podrška izvrsnim glavnim istraživačima (Principal Investigator) u fazi karijere u kojoj pokreću vlastiti nezavisni istraživački tim ili program. Glavni istraživači moraju pokazati revolucionarnu prirodu, ambiciju i izvedivost svog istraživačkog prijedloga.
Rok za prijavu: 25. listopada 2023.
Otvoren je novi poziv za prijavu projektnih prijedloga COST akcija koje doprinose znanstvenom, tehnološkom, gospodarskom, kulturnom ili društvenom napretku znanja i razvoju Europe.
Potiču se multidisciplinarni i interdisciplinarni prijedlozi.
Rok za prijavu: 15. rujna 2023.
Europska komisija je objavila poziv stručnjacima za pridruživanje u Odbor za misiju u svrhu uspostave potencijalne buduće misije o Novom europskom Bauhausu.
Bavarske godišnje stipendije za diplomske i poslijediplomske studije u akademskoj godini 2024./2025.
Bavarski visokoškolski centar za srednju, istočnu i jugoistočnu Europu (BAYHOST - Bayerisches Hochschulzentrum für Mittel-, Ost- und Südosteuropa) poziva na podnošenje prijava za stipendije Slobodne Države Bavarske u akademskoj godini 2024./2025.
Rok za prijavu je 31. kolovoza 2023. godine.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je Javni poziva za financijsku potporu izdavanju znanstvenih knjiga i visokoškolskih udžbenika u tiskanome i elektroničkome obliku u 2023. godini.
21. rujna 2023. – rok za podnošenje pretprijava
Europsko istraživačko vijeće (European Research Council) dalo je podršku Hrvatskoj zakladi za znanost za pokretanje programa koji će hrvatskim znanstvenicima, potencijalnim prijaviteljima na natječaje ERC programa, financirati studijske posjete voditeljima ERC projekata.
Rok za prijavu: trajno otvoreni postupak s rokovima za prijavu 5. rujna 2023., 5. siječnja 2024., 5. svibnja 2024., 5. rujna 2024., 5. siječnja 2025., 5. svibnja 2025. i 5. rujna 2025.
Crisis – Perspectives from the Humanities
Rok za podnošenje pretprijava: 21. rujna 2023.
Rok za prijavu: 31. kolovoza 2023.
Europski centar za moderne jezike Vijeća Europe (ECML) poziva stručnjake svih razina jezičnog obrazovanja na sudjelovanje u pozivu za dostavu projektnih prijedloga u ECML programu aktivnosti od 2024. do 2027. godine.
Poziv nudi priliku za korištenje prednosti europske platforme za pregovaranje, komunikaciju i objavljivanje inovativnih ideja te za davanje istinskog doprinosa utjecanjem na jezično obrazovanje u Europi.
objavljen je drugi krug natječaja za dodjelu početnih sredstava za suradničke inicijative u području društveno angažiranog istraživanja.
Rok za iskaz interesa: 22. lipnja 2023.
Rok za prijavu: 28. srpnja 2023.
Radionice će se održati online putem aplikacije ZOOM, prema sljedećem rasporedu:
26.05.2023. u 12 sati – informativna radionica za potprogram „Odlazna mobilnost asistenata” (MOBDOK-2023)
01.06.2023. u 12 sati – informativna radionica za potprogram „Odlazna mobilnost viših asistenata” (MOBODL-2023-08)
02.06.2023. u 12 sati – informativna radionica za potprogram „Dolazna mobilnost viših asistenata” (MOBDOL-2023-08)
Detaljnije na poveznici: https://hrzz.hr/najava-informativnih-radionica-za-otvorene-natjecaje-u-okviru-programa-mobilnosti/
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2023. godini (drugi krug).
Rezultati su dostupni na poveznici:
http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2023-godini-drugi-krug/
Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO), Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i Sveučilišni računarski centar (SRCE) pozivaju Vas na Nacionalni informativni dan programa Obzor Europa.
Događanje će se održati u srijedu, 24. svibnja 2023. godine od 9:30 do 15:30 sati u Mozaik Event Centru u Zagrebu.
Rok za prijavu: 31. svibnja 2023.
UNESCO je otvorio poziv za mlade u dobi do 35 godina za istraživačku stipendiju Putovi svile 2023. Potpora ima cilj mobilizirati mlade istraživače za daljnje proučavanje zajedničke baštine Putova svile. Dodijelit će se dvanaest potpora od 10.000 USD za pojedini istraživački projekt.
S ciljem upoznavanja sudionika s novim pravilima natječaja te mogućnostima za postdoktorske istraživače, Agencija za mobilnost i programe EU organizira promociju otvorenog natječaja djelovanja Marie Skłodowska – Curie za Postdoktorske stipendije. Online informativni dan MSCA Postdoktorskih stipendija, koji će se održati u petak 19. svibnja 2023. od 10 do 13:15 sati putem Zoom platforme.
Dostupan je preliminarni program informativnog dana.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja zajedno s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije te nizom drugih dionika nacionalnog sustava podrške programa Obzor Europa tijekom svibnja i lipnja 2023. godine organizira tri važna nacionalna događanja namijenjena potencijalnim prijaviteljima na program Obzor Europa.
Hrvatska zaklada za znanost objavila je natječaje u okviru Programa mobilnosti mladih istraživača koji se raspisuje u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Program mobilnosti provodi se kroz tri potprograma:
Europska komisija objavila je Poziv na podnošenje prijedloga za program Erasmus+ za 2023. godinu.
Za financiranje u okviru programa Erasmus+ mogu se prijaviti sva javna i privatna tijela koja djeluju u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Nadalje, skupine mladih koje su aktivne u radu s mladima, ali ne nužno u okviru organizacija mladih, također se mogu prijaviti za financiranje za mobilnost u svrhu učenja za mlade i osobe koje rade s mladima, aktivnosti sudjelovanja mladih i aktivnosti uključivanja u okviru inicijative DiscoverEU.
Sveučilište u Zagrebu je 19. travnja 2023. godine raspisalo PRVI KRUG NATJEČAJA za Erasmus+ mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2023./24. - programske zemlje (KA131) za aktivnosti:
Rok za prijavu: 30. lipnja 2023. godine
Program zajedničkog poticanja razmjene sudionika u projektima između Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke bilateralni je program za poticanje istraživanja sklopljen 2005. godine između Njemačke službe za akademsku razmjenu i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) Republike Hrvatske. Aneks Programa potpisan je 6. ožujka 2023. godine.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za mobilnost i programe EU-a i Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u RH objavljuju natječaj za stipendije programa Fulbright u akademskoj godini 2024./2025.:
1. Stipendije za prijedoktorska istraživanja u trajanju od dva semestra (9 mjeseci).
Rok za prijavu: 31. svibnja 2023.
2. Stipendije za poslijedoktorska istraživanja u trajanju od jednog ili dva semestra (od 4 do 9 mjeseci).
Rok za prijavu: 1. rujna 2023.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Savezno ministarstvo obrazovanja, znanosti i istraživanja Republike Austrije zajednički provode i sufinanciraju program na temelju Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Austrijske savezne vlade o znanstveno-tehničkoj suradnji, s ciljem intenziviranja međunarodne znanstvene suradnje obiju zemalja i poticanja mobilnosti znanstvenika u sklopu bilateralnih znanstvenoistraživačkih projekata.
Studenti Fakulteta hrvatskih studija su 12. travnja, u okviru kolegija „Hrvatski kulturni turizam“ posjetili retrospektivnu izložbu slikara Otona Ivekovića u Galeriji Klovićevi dvori. Vodič je izložbu predstavio u tri dijela zbog kompleksnih povijesno-političkih okolnosti za vrijeme kojih nastaju djela Otona Ivekovića.
Smjernice za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske izrađene u sklopu projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora“, predstavljene su danas u Hrvatskom saboru na okruglom stolu koji su zajednički organizirali Odbor za obitelj, mlade i sport i Odbor za Hrvate izvan RH.
U sklopu projekta UNIC4ER organizira se radionica kojoj je cilj integracija društveno angažiranih istraživanja u praksu učenja i poučavanja na visokoobrazovnim institucijama.
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2023. godini (prvi krug):
- Stavke A, B i C – konačni rezultati, dostupni na poveznici http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/konacni-rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2023-godini-prvi-krug/
U utorak, 24. siječnja od 10 do 11 sati putem Zoom-a održava se četvrta serija UNIC-ove radionice o cjeloživotnom obrazovanju, pod nazivom Adaptive Learning in Continuing Education In Professional Development. Više informacija u priloženom dokumentu
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2023. godini (prvi krug).
Rezultati su dostupni na poveznici:
http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2023-godini-prvi-krug/
Zimski ispitni rok počinje u ponedjeljak, 30. siječnja 2023. i traje do petka 24. veljače 2023.
Studentski zbor Fakulteta hrvatskih studija otvorio je mrežnu trgovinu s odjevnim predmetima Fakulteta hrvatskih studija
Poziv za sudjelovanje na 6. međunarodnoj konferenciji iz retorike "Dani Ive Škarića" koja će se održati u travnju 2023. godine na otoku Braču.
Poziv (PDF, engleski, 2 stranice)
Predavanje Jadransko brodovlje u krčkoj luci doc. dr. sc. Zrinke Podhraški Čizmek
07. listopada 2022., 17.30
Štorija o galiji Cristo Ressussitato (Uskrsli Krist)
Predavanje Jadransko brodovlje u krčkoj luci, doc. dr. sc. Zrinke Podhraški Čizmek
Mala vijećnica Grada Krka
- https://krk.hr/en/dogadanja/predavanje-jadransko-brodovlje-u-krckoj-luci-dr-sc-zrinke-podhraski-cizmek/
- https://www.grad-krk.hr/storija-o-galiji-cristo-ressussitato-proslava-451-obljetnice-bitke-kod-lepanta#
- https://enjoykrk.com/hr/event/predavanje-jadransko-brodovlje-u-krckoj-luci-dr-sc-zrinke-podhraski-cizmek
Konačne rezultate Popisa 2021. prema kojima se broj stanovnika smanjio za 413 056 osoba (9,64 %) u odnosu na 2011. godinu komentirao je za N1 televiziju doc. dr. sc. Stjepan Šterc s Fakulteta hrvatskih studija.
"To najavljuje hrvatsku budućnost, najavljuje pitanje problema radne snage, jer takav će se raskorak povećavati u sljedećim godinama s obzirom na veliku smrtnost hrvatske populacije i teško će se izdržati takav odnos starije i mlađe populacije”, rekao je Šterc koji je u studiju N1 uživo komentirao nove podatke o vjerskoj i etničkoj strukturi hrvatskog stanovništva te ostale važne parametre Popisa 2021.
Cijeli članak dostupan je na poveznici https://hr.n1info.com/vijesti/demograf-objasnio-zasto-je-porastao-broj-ateista-u-hrvatskoj/
U nedjelju 15. svibnja 2022. u 17:30 sati, u Pomorskom muzeju Washington Patrignani, Parco di Villa Molaroni, Pesaro, doc. dr. sc. Zrinka Podhraški Čizmek predstavlja svoju knjigu Navigli adriatici fra le due sponde nel Settecento, koja je izašla u 24. svesku edicije „Rerum maritimarum” Pomorskog muzeja u Pesaru.
Isti se dan otvara i izložba „Tipologije brodova na Jadranu u moderno doba“ koju su priredili Maria Lucia De Nicolò, Luigi Divari, Zrinka Podhraški Čizmek.
Navigli adriatici fra le due sponde nel Settecento prikazuje sve vrste i glavne karakteristike brodova koji se spominju u prva tri sveska Hrvatskih pomorskih regesta. RMC I–III obuhvaćaju oko 16.000 dokumenata koji se, između ostaloga, odnose na jedrenjake koji su plovili Jadranom i Mediteranom u XVIII. stoljeću. Studija prikazuje 18.536 spomena plovila klasificiranih u 79 različitih naziva koji se uspoređuju s obzirom na njihovu etimologiju i razna obilježja poput nosivosti, jedrilja i namjene. Analiza pokazuje kako su vlasnici brodova radije koristili manje brodove (nosivosti do 300 tona), dobrih maritimnih svojstava, a čiji je brz utovar i istovar išao u prilog ubrzanu ritmu toga stoljeća. Brod koji se najčešće spominje jest trabakul sa svega 14,55% prisutnosti u dokumentima, zatim tartana (11,49%), pelig (8,06%), pulaka (6,23%), marsilijana (6,18%), filjuga (5,10%), barca (4,86%), keč (2,21%) i bracera (2,01%). Čak 70,82% sveukupno navedenih brodova odnosilo se na plovila srednje i manje nosivosti (do 300 t), dok se 20,65% sveukupnoga prometa, izvanjadranskog, mediteranskog (prema Jonskim otocima i dalje) te prema sjevernim morima, odnosio na brodove veće nosivosti (iznad 310 tona) među kojima su nave i vašeli (15,33%) te fregaduni (4,36%). Komparativnom analizom njihovih karakteristika i posebnosti pokazano je da je između luka istočne i zapadne obale Jadrana u osamnaestom stoljeću postojala intenzivna dnevna trgovina čija je glavna značajka bila nevjerojatna dinamičnost maloga i srednjeg poduzetništva koje se uspjelo etablirati kako u pomorskoj trgovini, tako i u brodogradnji, ostavivši golem utjecaj na obje jadranske obale.
Agencija za mobilnost i programe EU organizira Nacionalni informativni dan za pravna i financijska pitanja - Pravni i financijski aspekti projekata programa Obzor Europa.
Informativni dan održat će se 28. travnja 2022. s početkom u 10:00 sati putem Zoom platforme.
Detaljnije informacije o info danu, program i prijavnica na poveznici.
Program za razmjenu sudionika u projektima između Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke bilateralni je program za poticanje istraživanja sklopljen 2005. godine između Njemačke službe za akademsku razmjenu i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) Republike Hrvatske.
Rok za prijavu projekta je 30. lipnja 2022. godine.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske objavljuje Natječaj za sufinanciranje hrvatsko-francuskih znanstvenoistraživačkih projekata u sklopu programa „Cogito“ Partnerstvo Hubert Curien za razdoblje 2023. - 2024.
Rok za prijavu je 30. lipnja 2022. godine.
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije organizira informativni dan na temu Program međuregionalne suradnje Interreg Europe 2021. – 2027. koji će se u virtualnom formatu održati u ponedjeljak 04. travnja 2022. godine s početkom u 09:00 sati (tehnička provjera od 08:30 h).
Agencija za mobilnost i programe EU projektni je partner u provedbi EURAXESS Hubs (H2020, SwafS) projekta u sklopu kojega traži sudionike zainteresirane za sudjelovanje na radionicama na kojima se raspravlja o zajedničkim vrijednostima istraživača koji aktivno traže posao te organizacija u javnom sektoru koje traže zaposlenike.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za mobilnost i programe EU-a i Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u RH objavljuju natječaj za stipendije programa Fulbright u akademskoj godini 2023./2024.:
Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizira u suradnji s COST asocijacijom nacionalni informativni dan na temu Europska suradnja u znanosti i tehnologiji (engl. European Cooperation in Science and Technology – COST).
Informativni dan održat će se 24. ožujka 2022. godine s početkom u 10.00 sati preko Teams platforme. Radni jezik je engleski.
Centar za e-učenje Srca pripremio je novi online tečaj naziva „Implementacija kompetencijskog okvira kroz sustav Moodle“.Cilj je tečaja je educirati nastavnike kako implementirati kompetencije u sustav Moodle. U okviru tečaja nastavnici će se upoznati s osnovnim pojmovima vezanim uz kompetencije i ishode učenja te o ulozi kompetencija u nastavnom procesu
Na proljeće 2022. godine planira se raspis natječaja za program „Istraživački projekti” za sva područja znanosti i bez tematskih ograničenja.
Slovačka akademsko-informatička agencija (SAIA) i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike pozivaju na podnošenje prijava za stipendije za studijske, istraživačke, predavačke i umjetničke boravke u Slovačkoj tijekom akademske godine 2022./2023.
Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske objavio je 1. Javni poziv za prijavu posebnih potreba i projekata od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske u svrhu ostvarenja financijske potpore za 2022. godinu.
Rok za prijavu: 18. ožujka 2022. godine.
Hrvatska zaklada za znanost u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) organizira radionicu namijenjenu mladim istraživačima na kojoj će biti predstavljeni brojni alati za razvoj karijere dostupni u okviru portala EURAXESS.
Ministarsto znanosti i obrazovanja raspisalo sljedeće javne pozive:
1. Javni poziv za financijsku potporu u pripremi i održavanju znanstvenih i znanstvenostručnih skupova i škola u 2022. godini
2. Javni poziv za financijsku potporu strateškim znanstvenim i znanstvenostručnim skupovima od iznimnog značaja za Republiku Hrvatsku u 2022. godini.
Rok za prijavu: 20. travanj 2022.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske objavilo je natječaj za sufinanciranje znanstveno-istraživačkih projekata u sklopu zajedničke hrvatsko-slovenske suradnje u trajanju od 1. siječnja 2023. do 31. prosinca 2024. godine.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022.
Program Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) ima za cilj zaštititi i promicati prava i vrijednosti Unije kako su sadržani u Ugovorima EU i Povelji o temeljnim pravima. Program doprinosi održavanju i daljnjem razvoju otvorenih, na pravima utemeljenih, demokratskih, ravnopravnih i uključivih društava temeljenih na vladavini prava.
U okviru programa Kreativna Europa objavljen je niz natječaja vezanih za širok raspon kulturnih i kreativnih sektora, među ostalim:
- arhitekturu
- kulturnu baštinu
- dizajn
- književnost i izdavaštvo
- glazba
- izvedbena umjetnost.
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Return and readmission of irregular migrants in the EU.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Conditions of irregular migrants in Europe.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga The impact of spatial mobility on European demographics, society, welfare system and labour market.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Public policies and indicators for well-being and sustainable development.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Socio-economic effects of ageing societies.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Strengthening racial, ethnic and religious equality.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Decision-making processes of (aspiring) migrants.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Conditions for the successful development of skills matched to needs.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Overcoming discrimination for an inclusive labour market.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
U okviru programa Obzor Europa objavljen je poziv na dostavu projektnih prijedloga Gender and social, economic and cultural empowerment.
Rok za prijavu je 20. travnja 2022. do 17:00 (Briselsko vrijeme).
S ciljem pružanja informacija o mogućnostima koje korisnicima stoje na raspolaganju u okviru Ključne aktivnosti 2 u Pozivu na podnošenje prijedloga u sklopu programa Erasmus+ za 2022. godinu, Agencija za mobilnost i programe Europske unije održat će webinar namijenjen dionicima zainteresiranima za sudjelovanje u području visokog obrazovanja (KA220-HE).
COST program raspisao je novi poziv za prijavu projektnih prijedloga.
Rok za prijavu projektnog prijedloga je 22.10.2022. do 12 sati (CET).
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Slovenske istraživačke agencije (ARRS) i Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ), Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za financiranje hrvatskog dijela slovensko-hrvatskih istraživačkih projekata. U slovensko-hrvatskom zajedničkom istraživačkom projektu sudjeluje slovenska i hrvatska istraživačka grupa na čelu s glavnim istraživačem sa slovenske organizacije.
Temeljem Multilateralnog sporazuma o suradnji između Švicarske nacionalne zaklade za znanost i Hrvatske zaklade za znanost, Hrvatska zaklada za znanost u okviru inicijative Weave raspisuje natječaj za sufinanciranje hrvatskog dijela švicarsko-hrvatskih istraživačkih projekata. Hrvatski znanstvenici u suradnji sa švicarskim znanstvenicima mogu prijavljivati zajedničke projekte na otvoreni natječaj SNSF-a s rokom za dostavu 1. travnja 2022. godine. Natječaj se provodi po proceduri vodeće agencije (vodeća agencija je zadužena za provedbu vrednovanja, sukladno svojim uobičajenim internim procedurama). Uvjeti prijave na natječaj hrvatskih znanstvenika jednaki su uvjetima prijave na natječaj Istraživački projekti.
Program OBZOR EUROPA najavljuje Poziv na dostavu projektnih prijedloga Research and innovation on cultural heritage and CCIs - 2022 (HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01), koji bi se trebao otvoriti 20. siječnja 2022.
Europska komisija objavila je Otovreni poziv za iskazivanje interesa za članstvom u Odboru za misije,a koji je otvoren do 2. veljače 2022. godine do 17h.
12. siječnja 2022. održan je Informativni dan povodom objave 1. poziva na dostavu projektnih prijedloga Programa transnacionalne suradnje Središnja Europa 2021. – 2027.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za akademsku mobilnost u 2022. godini (prvi krug) sa sljedećim mogućnostima razmjene (detaljnije u samom natječaju):
U okviru UNIC projekta počinje novi ciklus gradskih laboratorija, pod temom 'Zeleni Zagreb'. Nadolazeće sekcije održat će se tijekom 9. i 10. studenoga, a prijave se zaprimaju do 5.11.2021.
Poštovane i drage kolegice i kolege,
pozivamo vas i vaše nastavnike na sudjelovanje u online radionici Teaching together in international settings (Introduction to Virtual Exchange) koja će se održati u dva dijela, 12. i 19. studenoga od 9:00 do 12:00h.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za mobilnost i programe EU s nacionalnim osobama za kontakt u razdoblju od listopada 2021. do veljače 2022. organiziraju ciklus nacionalnih informativnih dana programa Obzor Europa o mogućnostima koje Program pruža u pojedinom području te o nadolazećim natječajnim rokovima.
Termini, registracija i ostale informacije o događanjima bit će dostupni na hrvatskom portalu Obzor Europa, u rubrici Novosti.
Dana 7. listopada 2021., Microsoft Hrvatska organizira online radionicu „Microsoftove tehnologije za visokoobrazovne institucije“ na kojoj će biti prezentirani primjeri dobre prakse i ostale mogućnosti stručnog usavršavanja.
Tijekom studijske godine 2020./2021. nastala je ideja kako bismo od nekih radova studenata na predmetu Metodika Hrvatskoga jezika mogli napraviti ogledni zbornik radova. Velikim i vrlo entuzijastičnim angažmanom studenata takav je zbornik i nastao. Njegova je svrha omogućiti studentima stvaranje vlastitoga repozitorija metodičkih članaka, a napose u nastavi na predmetu Hrvatski jezik. Vjerujemo de je ovo prvi zbornik u nizu koji će studentima moći poslužiti kao dodatna literatura.
Zbornik možete pogledati i preuzeti ovdje.
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2021. godini (drugi krug). Rezultati su dostupni na poveznici: www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2021-godini-drugi-krug/
U okviru UNIC projekta sljedeći tjedan (29. i 30.6.) održat će se druga faza Gradskih laboratorija, u okviru koje će se nastojati formulirati rješenja na probleme detektirane tijekom prve faze laboratorija u svibnju.
Prosljeđujemo Vam poziv na besplatnu online konferenciju pod nazivom „Innovative methodologies for mobile academics - An international pedagogical reverse conference“. Teach with Erasmus+ organizira međunarodnu pedagošku konferenciju koja će se održati 03. lipnja 2021.
Savez UNIC organizira godišnju konferenciju pod nazivom "Regenerating our Post-Industrial Cities: the Role of Universities" u petak 11. lipnja 2021. od 13 do 17 sati virtualno u obliku webinara preko platforme Zoom.
We would like to invite you to take part in online Round Table “New Forms of Development of Internationalization of Universities: COVID-19 Impact on International Education” which will be organized by St. Petersburg University with the participation of its Representative Offices and language testing centres abroad.
Poštovane i drage kolegice i kolege,
kao što ste već upoznati, jedan od ciljeva našeg UNIC projekta je jačanje među-sveučilišne mobilnosti studenata i nastavnika sa svih sveučilišta našeg UNIC saveza.
Pozivamo Vas na sudjelovanje na online seminaru projekta EPER na temu Uloga kvalifikacijskih okvira u priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija, koji će se održati 26. svibnja 2021. godine, s početkom u 11 sati.
U okviru UNIC projekta tijekom svibnja održat će se desetak sekcija tzv. Gradskih laboratorija koji okupljaju akademike, studente, gradsku upravu, civilno društvo i druge stručnjake i zainteresirane pojedince da sudjeluju u rješavanju aktualnih gradskih pitanja i problema, te nastoje pronaći rješenja na njih. Tema je Otporan Zagreb, a obradit će se kroz desetak sekcija koje se održavaju u periodu od 14. do 25. svibnja 2021.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za akademsku mobilnost u 2021. godini (drugi krug) sa sljedećim mogućnostima razmjene (detaljnije u samom natječaju):
b) prekogranična mobilnost prema visokoškolskim ili znanstvenim ustanovama u cijelome svijetu
c) mobilnost doktorskih studenata (kotizacije za aktivno sudjelovanje na znanstveno-stručnim skupovima)
U okviru UNIC projekta tijekom svibnja održat će se desetak sekcija tzv. Gradskih laboratorija koji okupljaju akademike, studente, gradsku upravu, civilno društvo i druge stručnjake i zainteresirane pojedince da sudjeluju u rješavanju aktualnih gradskih pitanja i problema, te nastoje pronaći rješenja na njih. Tema je Otporan Zagreb, a obradit će se kroz desetak sekcija koje se održavaju u periodu od 14. do 25. svibnja 2021.
Pozivamo Vas da nam se pridružite na online događanju pod nazivom „Europass digital credential to future-proof your potential“ koje se održava u ponedjeljak 10. svibnja 2021. u 13:00 sati u zajedničkoj organizaciji Europass centra Agencije za mobilnost i programe EU, Europske komisije i Sveučilišta u Splitu, a cilj mu je promocija Europass digitalnih vjerodajnica i koristi ovog alata za visoka učilišta, studente, poslodavce, ali i za širu publiku.
Agencija za mobilnost i programe EU, s ciljem upoznavanja sudionika i potencijalnih korisnika s mogućnostima akademske mobilnosti u okviru novog programskog razdoblja 2021. do 2027. godine, organizira informativni dan posvećen mogućnostima mobilnosti kroz međunarodne programe mobilnosti, doktorskih studija te postdoktorskih projekata.
Europska komisija je objavila Poziv na podnošenje prijedloga za program Europske snage solidarnosti za 2021. godinu. Tekst Poziva dostupan je na svim službenim jezicima Europske unije.
Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za mobilnost i programe Europske unije objavilo je natječaj za stipendije programa Hubert H. Humphrey za akademsku godinu 2022./2023.
Dostavljamo Vam obavijesti o stipendiji stranog sveučilišta, online radionici i međunarodnoj konferenciji.
Stipendija je namijenjena istraživanju u sklopu izrade doktorskoga rada u akademskoj godini 2021./2022., odnosno od 1. rujna 2021. do 31. kolovoza 2022. godine, na Institutu Wirth za austrijske i srednjoeuropske studije Sveučilišta Alberta u Edmontonu, Kanada. Stipendija u iznosu od 27.600,00 CAD bit će isplaćena u jednakim mjesečnim ratama na kraju svakog mjeseca, počevši od rujna 2021. godine.
Dostavljamo vam obavijesti o međunarodnom natjecanju za studente te dvije obavijesti o međunarodnim potporama za znanstveno-nastavno osoblje.
Obavještavam vas da je objavljen novi Erasmus+ programski vodič za 2021. g. Dostupan je na poveznici: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/programme-guide_en (odabrati „Download the PDF“).
Poziv za webinare za područje visokog obrazovanja povodom početka novog programskog razdoblja, o Ključnoj aktivnosti 1 i Ključnoj aktivnosti 2.
Prosljeđujemo poziv na videokonferenciju „Novi početak za bolje sutra - Erasmus+ i Europske snage solidarnosti“ na kojoj će se predstaviti nova generacija EU programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti 2021.-2027. te obilježiti početak njihove provedbe u Hrvatskoj.
Prosljeđujemo vam informacije o međunarodnoj edukaciji namijenjenoj osoblju visokih učilišta na temu inkluzije mobilnosti „International Staff Week on Inclusive Mobility“, koja će se održati od 6. do 8. listopada 2021. u Gentu u Belgiji u organizaciji Centra za podršku inkluziji u visokom obrazovanju (SIHO) i Sveučilišta primijenjenih znanosti De Artevelde.
Sveučilišna agencija za frankofoniju (Agence universitaire de la francophonie - AUF) raspisala je natječaj za znanstvene boravke doktoranada do 3 mjeseca u 2021. g. na sveučilištima članicama AUF-a.
U tijeku je Mjesec frankofonije 2021 u kojem će Sveučilište u Zagrebu sudjelovati kroz seminar „Naše ideje za francuski u Hrvatskoj“ koji će se održati u virtualnom obliku u četvrtak, 4. ožujka od 14 sati. Seminar je moguće pratiti putem poveznice: https://us02web.zoom.us/j/88035166147?pwd=cTlZLzBUVkxjendkd0FnZzNsYUZsdz09. Program seminara je dostupan u privitku.
Dostavljamo vam obavijesti o potporama, konferenciji u organizaciji partnerskog sveučilišta te poziv za suradnju;
Erasmus akreditacije novi su koncept u području mladih kojim se organizacijama s iskustvom u području mladih želi pružiti kontinuirana mogućnost sudjelovanja u aktivnostima u sklopu novog Programa u razdoblju od 2021. do 2027. godine.
Akademija izrazite raznolikosti Europskog sveučilišta postindustrijskih gradova organizira webinar "Izrazita raznolikost i inkluzija u visokom obrazovanju: koncepti i prakse".
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2021. godini (prvi krug). Rezultati su dostupni na poveznici: www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2021-godini-prvi-krug/.
Prosljeđujemo poziv nacionalne Agencije za mobilnost i programe EU (AMPEU) za konferenciju "Zajedno smo jači" koja će se održati online ovu srijedu 16. prosinca od 10 do 13 sati.
S ciljem nastavka započete virtualne suradnje s odabranim partnerima, Sveučilište u Cincinnatiju poziva nastavnike s partnerskih sveučilišta da održe predavanje na mini-tečaju „A Global Perspective on Public Health: Promoting Wellness and Preventing Illness“ koji će tijekom veljače i ožujka 2021. g. biti ponuđen preddiplomskim studentima na partnerskim sveučilištima (detalji u priloženom dokumentu). Poziv za studente ići će odvojeno u prosincu.
Nastavnici Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, posebice oni koji su svojom znanstveno-nastavnom djelatnošću usmjereni prema hrvatskoj dijaspori, u svakoj dobroj prigodi podsjećaju na vrijednosti koje su njegovane pod okriljem hrvatskoga iseljeništva u prošlom stoljeću. Jedna od takovih prigoda bio je Četvrti hrvatski iseljenički kongres, koji je početkom studenoga održan u Zagrebu. U rad kongresa uključile su se s Fakulteta hrvatskih studija prof. dr. sc. Sanja Vulić Vranković i asistentica Tamara Bodor. Za svoje su izlaganje izabrale temu „Krsto Spalatin – promicatelj hrvatskoga jezika i identiteta u iseljeništvu“.
Pozivamo sve zainteresirane na predstavljanje knjige Francesco Petrarca: Uspinjanje na Mont Ventoux u izdanju naklade Biakova. Djelo je s latinskoga jezika preveo i komentarom opremio alumnus našega Fakulteta Ante Pavelić, mag. philol. Lat. et Croat. Lat. Promocija knjige održat će se u petak 6. XI. 2020. s početkom u 11h u Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija (uz pridržavanje propisanih mjera) a događaj će glazbenim točkama uzveličati klapa Palma.
Na predstavljanju će govoriti nakladnik i urednik Ivan Bekavac Basić, potom recenzenti Petar Ušković Croata i Stjepan Štivić te prevoditelj i priređivač Ante Pavelić.
Radujemo se Vašemu dolasku!
Prosljeđujemo poziv Sveučilišta York za međunarodnu virtualnu konferenciju na temu održive i inkluzivne internacionalizacije „Sustainable and Inclusive Internationalization: Reimagining Approaches in Higher Education in an Era of Global Uncertainties“ koja će se održati od 20. do 22. siječnja 2021.
Online suradnja sa Sveučilištem u Cincinnatiju se nastavlja.
Prosljeđujemo poziv za prvu u nizu virtualnih konferencija koje Sveučilište u Cincinnatiju organizira u suradnji s partnerskim sveučilištima.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za akademsku mobilnost u 2021. godini (prvi krug) sa sljedećim mogućnostima razmjene (detaljnije u samom natječaju):
U petak 9.10.2020., od 10:00 do 14:00h, na parkiralištu Fakulteta hrvatskih studija održane su „Igre mobilnosti“ u organizaciji Društva tjelesnih invalida i njihovih vrijednih volontera. Studenti su se okušali u savladavanju prepreka na koje pri svakodnevnom kretanju javnim površinama nailaze osobe s invaliditetom, a s ciljem upoznavanja s problematikom osoba s invaliditetom, uklanjanja predrasuda, razvoja društvene svijesti te zagovaranja jednakih uvjeta i mogućnosti za sve članove zajednice.
Pozivamo sve zainteresirane na predstavljanje knjige Između režimske ideologije i potreba građana: Savska banovina 1929-1939. Ona je ove godine izišla u sklopu biblioteke "Institucije i pojedinci" koju izdaje Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Promocija će se održati u Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija u utorak, 13. listopada 2020. s početkom u 10h (uz pridržavanje propisanih mjera).
Na predstavljanju će govoriti urednica biblioteke "Institucije i pojedinci", doc. dr. sc. Ivana Jukić (Odsjek za povijest Fakulteta hrvatskih studija), potom recenzentica knjige dr. sc. Suzana Leček, znanstvena savjetnica u trajnom zvanju (Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje) te autor monografije, doc. dr. sc. Stipica Grgić (Odsjek za povijest Fakulteta hrvatskih studija).
Radujemo se Vašem dolasku!
Poštovane kolegice i kolege,
nastava iz kolegija Praktikum biološke psihologije počinje sljedeći tjedan 7.10.2020. prema rasporedu. Isprika na kasnoj obavijesti.
Lijep pozdrav,
Sanja Darmopil
Drage kolegice i dragi kolege,
obavještavamo vas da će nastava iz obveznih i obvezno-izbornih predmeta za sve studente preddiplomskoga studija i studente 2. godine diplomskoga studija početi u četvrtak, 1. listopada 2020.
Nastava iz izbornih predmeta će se za sve studije počet izvoditi od ponedjeljka 12. listopada 2020.
Prosljeđujemo poziv za sudjelovanje na eSTARS 2020 online konferenciji koja će se održati 1. i 2. prosinca 2020. u organizaciji HSE University i Coursere.
Objavljeni su konačni rezultati Erasmus+ natječaja za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2020./2021. (programske zemlje – KA103). Rezultati su dostupni na poveznici: http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/konacni-rezultati-erasmus-natjecaja-za-mobilnost-nastavnog-i-nenastavnog-osoblja-u-ak-god-2020/
Objavljeni su rezultati Erasmus+ natječaja za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2020./2021. (programske zemlje – KA103). Rezultati su dostupni na poveznici: http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-erasmus-natjecaja-za-mobilnost-nastavnog-i-nenastavnog-osoblja-u-ak-god-20202021-p/.
Prosljeđujemo vam nekoliko obavijesti o stipendijama:
- Stipendije za CEEPUS ljetnu školu "Changing Europe – European Changes in 2020", Sveučilište u Pečuhu, rujan 2020., http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/stipendije-za-ceepus-ljetnu-skolu-changing-europe-european-changes-in-2020-sveuciliste-u-p/
Natječaj je objavljen na sveučilišnim stranicama, http://www.unizg.hr/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-sveucilisnih-djelatnika/natjecaji/.
Prijave su moguće do utorka 16. lipnja 2020. do 12 sati (podne).
Mole se zainteresirani nastavnici i nenastavno osoblje da iskaze interesa za mobilnost dostave do 9.06.2020. na e-mail dvnucec@hrstud.hr kako bi se na vrijeme pripremile Potvrde o zaposlenju i Suglasnosti za odsustvo s radnoga mjesta.
Prof. dr. sc. Holzer održat će studentima dva predavanja putem aplikacije Skype, 22. svibnja 14:00-15:30 sati i 26. svibnja 11:00-12:30 sati. Studentima će tjedan prije predavanja na repozitoriju kolegija biti dostupna skripta kako bi se mogli pripremiti za predavanje i pripremiti pitanja za Profesora. Ista će skripta, uz literaturu navedenu u silabu, biti studentima potrebna za polaganje ispita iz kolegija.
Kako bi prisustvovali predavanju studenti najprije trebaju pronaći na aplikaciji Skype profil asistenta Petra Uškovića Croate (ime i prezime) koji će ih potom dodati u virtualnu grupu Postanje hrvatskoga jezika.
Ispit iz kolegija bit će usmeni preko aplikacije Skype a ocjene u indekse studenata upisivat će doc. dr. Karolina Vrban Zrinski, na temelju obavijesti koje su ocjene upisane u ISVU.
Za sva eventualna pitanja potrebno je obratiti se kolegi Uškoviću Croati na puskovic@hrstud.hr.
SAIA (Slovačka akademsko-informatička agencija) i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike, u sklopu Nacionalnoga stipendijskog programa Slovačke Republike
Poštovani nastavnice i nastavnici,
postupak prijave i obrane Diplomskoga rada za vrijeme trajanja nastave na daljinu možete vidjeti ovdje.
Vezano za novu situaciju, donesena je interna procedura središnjeg ureda za međunarodnu suradnju SuZg, za odlazne KA103 mobilnosti (EU*). Zbog današnje objave o zatvaranju škola i fakulteta u Zagrebu, te neizvjesnosti nastavka rada u sljedeća 2 tjedna molimo sve korisnike programa unutar ERASMUS+ programa da pažljivo pročitaju upute.
Poštovane nastavnice i nastavnici,
sukladno članku 72. Pravilnika o preddiplomskim i diplomskim studijima Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu koji se odnosi na ispitnu evidenciju održanih ispita podsjećamo Vas da ste dužni ispitne liste dostaviti u Studentsku referadu, isprintane i potpisane, ili skenirane u PDF formatu na e-poštu imarkulin@hrstud.hr
U prilogu šaljemo revidiranu Preporuku postupanja za Sveučilište u Zagrebu kod studenata koji dolaze iz stranih zemalja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Radi izvanredne situacije vezane nCoV bolesti (COVID-19) i zaštite svih studenata i osoblja, središnji Ured za međunarodnu suradnju Rektorata donosi privremenu mjeru:
Proslijedujemo vam upute Ampeu i Ministarstva vezano za situaciju s koronavirusom.
Vezano za Erasmus+ program, ako se radi o partnerima I sporazumima, molimo da sastavnice s partnerima individualno komuniciraju, dogovore mjere, odgodu ili otkazivanje mobilnosti do daljnjeg za zemlje koje su rizične (vidjeti priopćenje)..
XII International Colloquium on Research in Foreign Languages, University of Granada, Granada, Spain
We are pleased to announce the call for papers for the XII International Colloquium on Research in Foreign Languages.
The Colloquium will take place on 3-5 June 2020 at the Faculty of Education Sciences of the University of Granada (Spain).
Za svu službenu komunikaciju između studenata i nastavnika studenti su dužni koristiti službene adrese elektroničke pošte Fakulteta hrvatskih studija
Prosljeđujemo obavijest iz Francuskog veleposlanstva u Zagrebu o mogućnostima sufinanciranja odlazaka na seminare, konferencije ili kongrese za znanstvenike iz srednje i istočne Europe (odlazak u Francusku) i sudjelovanje francuskih znanstvenika na znanstvene skupove koje organiziraju partneri iz srednje i istočne Europe.
Pomak rang-liste objavljen je na mrežnim stranicama Sveučilišta u Zagrebu na: http://www.unizg.hr/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-sveucilisnih-djelatnika/dokumenti-i-obrasci/erasmus-201920-ka103/
Obavijest o poslijedoktorskoj stipendiji za istraživački boravak na St. Petersburg State University i Freie Universität Berlin u ak. god. 2020./21. je objavljena na sveučilišnim stranicama: http://www.unizg.hr/nc/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-sveucilisnih-djelatnika/ostale-mogucnosti-stipendiranja/.
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2020. godini (prvi krug). Rezultati su dostupni na poveznici: http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2020-godini-prvi-krug/
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za mobilnost i programe Europske unije, u suradnji sa zakladom „British Scholarship Trust“, pozivaju asistente i stručne suradnike s visokih učilišta
U utorak 19. studenog 2019. s početkom u 14.15h u knjižnici Hrvatskih studija biti će predstavljen zbornik radova Sisačka bitka 1593-2018 koji je nastao kao produkt istoimenog skupa održanog u lipnju 2018. u Sisku. Zbornik obuhvaća 12 znanstvenih radova te jedno izlaganje sa skupa te predstavlja novo čitanje te poznate bitke s kraja 16. stoljeća, ali i njenih posljedica. Ovaj su naslov u ljeto 2019. zajednički izdali Sisačka biskupija, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatsko katoličko sveučilište.
Zbornik će predstaviti izv. prof. dr. sc. Darko Vitek (Hrvatski studiji) kao jedan od recenzenata te izv. prof. Hrvoje Kekez (Hrvatsko katoličko sveučilište) kao jedan od urednika zbornika. Pozivaju se svi zainteresirani, napose studenti, na ovo predstavljanje.
Radujemo se Vašem dolasku!
Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu objavilo je natječaj "Fulbright Specialist Program" koji hrvatskim akademskim i znanstvenim ustanovama nudi mogućnost ugošćivanja američkih predavača i znanstvenika na razdoblje od 2 do 6 tjedana.
Chonnam National University (Južna Koreja) poziva strane nastavnike da se prijave za održavanje nastave u okviru Chonnam National University International Summer Session koji će se održati od 24. lipnja do 24. srpnja 2020. (moguće su promjene u datumima).
U srijedu 23. listopada 2019. godine s početkom u 19.30h u Sisku će u prostorijama Velikog kaptola biti predstavljen zbornik radova Sisačka bitka 1593-2018 koji je nastao kao produkt istoimenog skupa održanog u lipnju 2018. u Sisku. Zbornik obuhvaća 12 znanstvenih radova te predstavlja novo čitanje te poznate bitke s kraja 16. stoljeća, ali i njenih posljedica. Ovaj su naslov u ljeto 2019. izdali zajednički Sisačka biskupija, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu te Hrvatsko katoličko sveučilište.
Nakon pozdravnih riječi predstavnika sve tri institucije koje su sudjelovale u izradi zbornika o njemu će govoriti dvoje (od troje) urednika, Valentina Janković (Hrvatsko katoličko sveučilište) te Stipica Grgić (Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu).
Radujemo se Vašem dolasku!
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za akademsku mobilnost u 2020. godini (prvi krug) sa sljedećim mogućnostima razmjene (detaljnije u samom natječaju):
Dvadeset i osma po redu međunarodna znanstveno – kulturna manifestacija Dani Frane Petrića održana je od 22. do 28. rujna 2019. u gradu Cresu (hotel Kimen). Organizatori manifestacije bili su Hrvatsko filozofsko društvo i Grad Cres, a među suorganizatorima su bili Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku i Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu. Dani Frane Petrića jedinstven su događaj koji čine tri sastavnice: (1) međunarodni simpozij o izbornoj, interdisciplinarnoj temi, (2) međunarodni simpozij u čast hrvatskom filozofu, polihistoru i učenjaku Frani Petriću te (3) popratni kulturno – umjetnički program.
Tecnológico de Monterrey, kampus Queretaro (Meksiko) poziva strane nastavnike da održe predavanja na Global Faculty Week 2020 koji će se održati od 23. do 29. veljače 2020.
Obavještavamo vas da je u okviru međusveučilišnog sporazuma i s ciljem jačanja bilateralne suradnje Sveučilište u Cincinnatiju ponudilo prihvatiti u kraći posjet nastavnike i predavače sa Sveučilišta u Zagrebu u 2020. godini.
Sveučilište u Zagrebu objavljuje rezultate Erasmus+ natječaja za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u ak. god. 2019./2020. unutar programskih zemalja (KA103) za aktivnosti:
Objavljeni su konačni rezultati drugoga kruga Natječaja za akademsku mobilnost u 2019. godini. Rezultati su dostupni na poveznici http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/konacni-rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2019-godini-drugi-krug/
Naš djelatnik mag.educ.hist Josip Zekić, stručni suradnik Službe za poslijediplomske studije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, posjetio je u svibnju 2019. partnersko sveučiliđšte u Navarri, Pamplona, Kraljevina Španjolska .
Prilikom posjeta susreo se sa glavnim tajnikom GRISO-a (Grupo de Investigación Siglo de Oro) Dr. Carlosom Mata Induráinom,Susret je popraćen i na blogu Grupacije za istraživanje Zlatnog vijeka.
Sveučilište u Zagrebu objavljuje prve rezultate Natječaja za akademsku mobilnost u 2019. g. (drugi krug):
U privitku su ponude za kratke programe stipendiranja za istraživače i poslijedoktorande.
1. “Staff Training Mobility in Higher Education”, Beč, Austrija, 18. – 20. rujna 2019., rok za prijavu: 26. svibnja 2019.
U ponedjeljak 27. svibnja 2019. s početkom u 9.35h održat će se predavanje "Dugi put do Moskve - povijest nogometa u zemlji svjetskih doprvaka". Gost-predavač je tajnik Hrvatskog nogometnog saveza Vladimir Iveta. Predavanje će se održati u okviru i redovnom terminu nastave na kolegiju Povijest nogometa u dvorani Pula.
Pozivaju se ponajviše studenti, ali i ostala zainteresirana javnost, da slobodno dođu i sudjeluju na predavanju te da na njegovom kraju postave koje pitanje predavaču.
Raspisan je Natječaj za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja te za dolazak nenastavnog osoblja iz tvrtki izvan RH u okviru Erasmus+ programa Ključne aktivnosti 1 - Projekti mobilnosti unutar programskih zemalja (KA103) u ak. god. 2019./2020. za aktivnosti:
Pozivamo vas na povijesni pub kviz Kliotest koji će se i ove godine održati u sklopu Kliofesta - festivala povijesti.
Pub kviz će se održati u Caffe baru "Spunk" (Hrvatske bratske zajednice 4, kod NSK), u srijedu 15. svibnja 2019. od 19.30 sati.
Prijavite ekipu (do 4 člana) na mail: kliotest19@gmail.com ili na licu mjesta u Spunku od 18.30 do 19.30h.
Neka povijest (p)ostane zabava!
Objavljen je bogati program šestog Festivala povijesti - Kliofest koji će se održati od 14. do 17. svibnja 2019. u Zagrebu, kao i u drugim gradovima u Hrvatskoj.
Dragi sudionici i posjetitelji, predbilježite događanja na kojima ćemo se vidjeti!
Kliofest_2019_programska_knjizica
https://www.facebook.com/kliofest/
U nastavku prilažemo opis jednog zanimljivog natječaja istraživačkog instituta Wirth (Sveučilište Alberta), Edmonton, Kanada, pa bih molila da ga proslijedite zainteresiranim kolegama doktorandima iz humanističkih disciplina ili objavite na portalu dostupnom studentima - otvoren je do 9. svibnja 2019.g.
Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za akademsku mobilnost u 2019. godini (drugi krug) sa sljedećim mogućnostima razmjene (detaljnije u samom natječaju):
b) prekogranična mobilnost prema visokoškolskim ili znanstvenim ustanovama u cijelome svijetu
c) mobilnost doktorskih studenata (kotizacije za aktivno sudjelovanje na znanstveno-stručnim skupovima)
Studenti kroatologije koji pohađaju kolegij Hrvatska zaštićena prirodna i kulturna baština, posjetili su Nacionalni park Plitvička jezera pod vodstvom prof. dr. sc. Jasne Jeličić-Radonić, u subotu 30.ožujka 2019.
Na poziv pročelnice Odsjeka za kroatologiju, doc. dr. sc. Karoline Vrban Zrinski, terenskoj nastavi pridružili su se studenti Dramske skupine Hrvatskih studija i Studentski pjevački zbor Hrvatskih studija.
Studenti su imali priliku vidjeti uživo prirodnu ljepotu Hrvatske koja je upisana na UNESCO-vu listu svjetske baštine.
Dragi studenti,
povodom obilježavanja manifestacije NOĆ KNJIGE u knjižnici Hrvatskih studija, 23.4.2019., pozivamo vas na sudjelovanje. Ovim putem objavljujemo Foto-literarni natječaj na temu ovogodišnje NOĆI KNJIGE 2019. :
„ Omiljeni likovi i junaci iz svijeta knjige i stripa“ ali temu možete proširiti na : svijet knjiga, knjižnica, znanja, znanosti jer je Noć knjige manifestacija nastala povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava" (23. travnja) te "Dana hrvatske knjige" (22. travnja).
Veselimo se vašoj kreativnosti i radujemo vašem sudjelovanju!
Knjižnica Hrvatskih studija
Dragi alumni!
Savez društava bivših studenata Sveučilišta u Zagrebu - Alumni UNIZG poziva Vas na predavanje pod nazivom Naša alumni priča koje će se održati u utorak, 19. ožujka 2019. u 15.30 sati u auli Sveučilišta u Zagrebu, Trg Republike Hrvatske 14, Zagreb.
Poštovani, zadovoljstvo nam je pozvati Vas na okrugli stol „Put do Sveučilišta - iskustva i poteškoće osoba s invaliditetom u sustavu visokog obrazovanja“ u organizaciji Znanstvenog zavoda i Knjižnice Hrvatskih studija, koji će se održati 12. ožujka 2019. od 10 do 12 sati u Knjižnici Hrvatskih studija, Borongajska cesta 83 d,10000 Zagreb.
Plakat događanja s detaljima okruglog stola donosimo Vam u privitku.
Veselimo se Vašem dolasku!
Znanstveni zavod i Knjižnica Hrvatskih studija
Southwest University (Chongqing, Kina) poziva strane nastavnike da se prijave za održavanje nastave u trajanju od dva tjedna u okviru 1st Southwest University International Immersion Program koji će se održati od 8. do 19. srpnja 2019.
Prosljeđujemo obavijesti o radionicama Erasmus Staff Training/International Week:
Objavljeni su konačni rezultati prvoga kruga Natječaja za akademsku mobilnost u 2019. godini. Rezultati su dostupni na poveznici http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/konacni-rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2019-godini-prvi-krug/.
Ukoliko odsjek ili pojedini nastavnik Hrvatskih studija pronađe interes za suradnju u nastavi, istraživačkom ili stručnom radu s inozemnom ustanovom, zamoljen je da sukladno uputama dostavi kratki prijedlog suradnje Povjerenici za poslovanje i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Vanji Šimičević na engleskom jeziku (primjer prijedloga), koji će zatim biti proslijeđen u Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.U nastavku su informacije o sveučilištu.
Ukoliko odsjek ili pojedini nastavnik Hrvatskih studija pronađe interes za suradnju u nastavi, istraživačkom ili stručnom radu s inozemnom ustanovom, zamoljen je da sukladno uputama dostavi kratki prijedlog suradnje Povjerenici za poslovanje i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Vanji Šimičević na engleskom jeziku (primjer prijedloga), koji će zatim biti proslijeđen u Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.U nastavku su informacije o sveučilištu.
Francusko Ministarstvo visokog školstva, istraživanja i inovacija objavljuje dva natječaja koji imaju za cilj poticanje suradnje izmedlju francuskih znanstvenika i znanstvenika zemalja srednje i istočne Europe :
Objavljeni su rezultati Natječaja za akademsku mobilnost u 2019. godini (prvi krug). Rezultati su dostupni na poveznici: http://www.unizg.hr/nc/vijest/article/rezultati-natjecaja-za-akademsku-mobilnost-u-2019-godini-prvi-krug/.
Zadovoljstvo mi je obavijestiti Vas da je objavljen pomak rang-liste za aktivnost Osposobljavanje (STT) u sklopu Erasmus+ natječaja za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja unutar programskih zemalja (KA103) u ak. god. 2018./2019. Pomak rang-liste objavljen je na mrežnim stranicama Sveučilišta u Zagrebu na: http://www.unizg.hr/suradnja/medunarodna-razmjena/razmjena-sveucilisnih-djelatnika/dokumenti-i-obrasci/erasmus-201819-ka103/. Preko iste stranice možete pristupiti Uputama za izabrano nastavno i nenastavno osoblje kao i ostalim dokumentima neophodnim za mobilnost. Upute će po potrebi biti i naknadno ažurirane te je stoga savjet da ovu poveznicu sačuvate te da organizirate i realizirate svoju mobilnost sukladno ažuriranim Uputama.
Za osobe koje su se prijavile za odlazak na Erasmus Staff Week radionice, podsjećam da se ponuda istih može pronaći na http://staffmobility.eu/staff-week-search.
Ljubazno molim da do srijede 12. prosinca potvrdite primitak ove obavijesti i Vaš odlazak na mobilnost tj. da javite eventualan odustanak od iste. Nije potrebno do zadanoga roka dostaviti točne datume mobilnosti. Podsjećam da se mobilnost koja Vam je odobrena u sklopu ak. god 2018./19. može ostvariti sa zaključno 30. rujna 2019.
Prosljeđujemo vam obavijest sa Tecnológico de Monterrey Campus Querétaro (Meksiko) o produžetku roka za prijavu za održavanje nastave na Global Faculty Week 2019 u ožujku sljedeće godine.
Poštovani,
pozivamo Vas na promociju zbornika Odjeci bitke kod Sigeta i mita o Nikoli Šubiću Zrinskom u umjetnostima (glazba, likovne umjetnosti, književnost), urednika Stanislava Tuksara, Kristine Milković i Petre Babić, 29. studenog 2018. (četvrtak), u 11.00 sati u čitaonici knjižnice Hrvatskih studija.
Knjižnica Hrvatskih studija
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Veselimo se Vašem dolasku!
Poštovani,
Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkog sveučilišta te Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a pod pokroviteljstvom Sisačke biskupije, organiziraju znanstveni skup posvećen problematici zbrinjavanja kozaračke djece, odnosno znanstvenoj obradi tema vezanih uz postojanje Dječjeg prihvatilišta u Sisku (1942.-1943.).
Skup će se održati 30. studenoga 2018. godine u Sisačkom biskupskom ordinarijatu na adresi: Trg bana Josipa Jelačića 9, Sisak, u dvorani Sv. Ivana Pavla II.
Ukoliko odjel ili pojedini nastavnik Hrvatskih studija pronađe interes za suradnju u nastavi, istraživačkom ili stručnom radu s inozemnom ustanovom, zamoljen je da sukladno uputama dostavi kratki prijedlog suradnje Povjerenici za poslovanje i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Vanji Šimičević na engleskom jeziku (primjer prijedloga), koji će zatim biti proslijeđen u Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.U nastavku su informacije o sveučilištu.
Ukoliko odjel ili pojedini nastavnik Hrvatskih studija pronađe interes za suradnju u nastavi, istraživačkom ili stručnom radu s inozemnom ustanovom, zamoljen je da sukladno pozivu i uputama dostavi kratki prijedlog suradnje Povjerenici za poslovanje i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Vanji Šimičević na engleskom jeziku (primjer prijedloga), koji će zatim biti proslijeđen u Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.Rok je 5.12.2018.
Ukoliko odjel ili pojedini nastavnik Hrvatskih studija pronađe interes za suradnju u nastavi, istraživačkom ili stručnom radu s inozemnom ustanovom, zamoljen je da sukladno pozivu i uputama dostavi kratki prijedlog suradnje Povjerenici za poslovanje i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Vanji Šimičević na engleskom jeziku (primjer prijedloga), koji će zatim biti proslijeđen u Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu.Rok je 6.12.2018.
Poštovani nastavnici, studenti i suradnici Hrvatskih studija, u sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, pripremili smo program koji će se održati u dvorani Zagreb Hrvatskih studija, 26. studenog 2018. (ponedjeljak) u 16.00 sati. Program:
- Prikazivanje dokumentarnoga filma Hrvatske televizije „Slika Hrvatske – Vukovar 2012.", autorice Karoline Vidović Krišto (24 minute)
- Predavanje prof. Emine Simunić: „Dinamika psihoterapijskoga rada s traumatskim iskustvom ratnoga silovanja u Programu Ja sam mnogo više od moje traume“
Rado Vas očekujemo!
Poštovani nastavnici, poštovani studenti,
Hrvatski studiji Sveučilita u Zagebu će u ponedjeljak, 19.11.2018., u 10.00 sati, u knjižnici Hrvatskih studija oblježiti Dan sjećanja na Vukovar.
Obilježavanje započinje kratkim uvodnim predavanjem prof.dr.sc. Josipa Jurčevića,
nakon kojeg slijedi prikazvanje dokumentarnog fima "Vukovar 1991- izvorni video zapisi" redatelja Pavla Vranjicana.
Molimo sve studente i nastavnike koju su slobodni da dođu dostojanstveno obilježiti Dan sjećanja na Vukovar.
Srdačno,
organizatori:
Odsjek za povijest Hrvatskih studija
Znanstveni zavod Hrvatskih studija
Knjižnica Hrvatskih studija